Warsztaty edukacyjne

1. Śmieciom mówimy NIE!

Warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez naszą specjalistkę od ochrony środowiska. W trakcje zajęć dowiecie się, co to są odpady, jakie są ich rodzaje. Po zapoznaniu się z rodzajami odpadów przejdziemy do zagadnienia segregacji odpadów oraz recyklingu. Na koniec spróbujemy się zastanowić czy w górach problem śmieci występuje, jak sobie z nim poradzić. Jak warunki terenowe i atmosferyczne pozwolą, pójdziemy na pobliską górkę lub szlak zobaczyć czy faktycznie są tam śmieci. Jeżeli coś znajdziemy, wrzucimy je do odpowiednich worków i zniesiemy na dół do właściwych kontenerów.

2. Jak chronić przyrodę?

Warsztaty dla starszych i młodszych o tym co to jest ochrona przyrody. W czasie warsztatów odpowiemy na pytania jak oraz po co chroni przyrodę w Polsce i na świecie? Co jest najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce? Czym się różni ochrona czynna od biernej?

Poznacie zasady, na jakich można odwiedzać poszczególne formy ochrony przyrody.

Dowiecie się, które formy występują najczęściej, a które najrzadziej. Zastanowimy się, czy znacie jakieś przykłady tych form. Na koniec stworzymy wspólnie dekalog turysty przyrodnika.

3. Jak się przygotować do wędrówki?

W pandemicznych czasach, gdy nie da się wyjechać z kraju, dużo osób podejmuje aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, sporo z Was postawiło na górskie wycieczki. Ten warsztat to taki niezbędnik początkującego turysty. Na tym spotkaniu zapoznacie się z zasadami pakowania plecaka, planowania wycieczek, doboru sprzętu do pory roku, ubioru na tzw. cebulkę oraz zwrócona zostanie uwaga, jakie trasy wybierać a jakich unikać. Na koniec nasi słuchacze dostaną e-booka z niezbędnikiem dla turysty- zebrane tam będą wszystkie rzeczy, o których mówiliśmy podczas warsztatu oraz za proponujemy tam kilka wariantów tras do wyboru.

4. Dogtrekking

Masz psa, lubisz góry, chcesz to połączyć w jedną fajną przygodę? Ten warsztat jest dla Ciebie! Powiemy Ci jak przygotować się do takich wypraw, co zabrać, gdzie się wybrać na takie wycieczki a gdzie nie. Przekażemy naszą wiedzę, od czego zacząć i jaki sprzęt wybrać, gdzie go szukać. Zwrócimy uwagę na to co jest ważne dla Ciebie i dla psa. Przedstawimy możliwości dojazdu w przypadku braku własnego samochodu.

5. Geoturystyka

Skały, zespoły skalne masz fioła na tym punkcie, ale nie wiesz, co to jest, gdzie szukać kolejnych miejsc do odwiedzenia? Nie ma problemu, powiemy Ci o tym. Zapraszamy Cię na warsztat dotyczący geoturystyki, czyli turystyki związanej z obiektami geologicznymi, ściśle związana z geologią stosowaną, ochroną przyrody nieożywionej i edukacją geologiczną. W jego ramach powiemy Ci skąd pomysł na taką turystykę, odpowiemy na pytanie, czy w Polsce da się ją uprawiać. Wskażemy kilka naszym zdaniem najciekawszych obiektów geologicznych, a także powiemy Wam o Małopolskim Szlaku Geoturystycznym.